Grenoble
Rolle
tors 24 sep.
+ LÀgg till returresa
2 resenÀrer

Diamond Tour

3.9
174 kundrecensioner
  • PopulĂ€ra Rutter
  • Recensioner

Diamond Tour PopulÀra Rutter

Diamond Tour Företagsomdömen

G
Den faktiska bussresan var bra. Incheckningen var hemsk.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 6 jan. 2019
J
Ren, bekvÀm och punktlig. Bussen lÀmnade Chiang Mai och anlÀnde till Bangkok exakt enligt tidtabell.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 3 dec. 2018
A
Otroligt bekvÀma sÀten. En sÄ smidig Äktur. Rekommenderas varmt!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 17 nov. 2018
J
Allt korrekt och mycket bra, jag rekommenderar detta företag eftersom det erbjuder mycket bra tjÀnster. Tack sÄ mycket för allt
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 19 okt. 2018
M
Bra service och supertrevlig busschaufför. TyvÀrr inte i tid eftersom vi överfördes till en annan buss. Och ackumulerade cirka 1 timmes försening. Men det Àr fortfarande okej för en 10 timmars resa.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 8 sep. 2018
N
För Express kÀndes det som VIP! Telefonladdare, bekvÀma stolar, rena, lutade tillbaka tillrÀckligt, vatten och snacks, matkupong och bekvÀmt fotstöd. Jag rekommenderar det!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 11 aug. 2018
J
Fina sÀten, rent, snacks och mat MEN bussen hade inte toalett.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 7 aug. 2018
R
Buss bekvÀm men personal ingen engelska talande och ingen toalett och wifi ombord. Vi lÀmnade 1 timme sent keepinh mottagande mÀnniskor pÄ biard.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 4 aug. 2018
J
Vi kom fram lite senare. Men vi hade en trevlig resa och förarna var vÀldigt snÀlla!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 31 juli 2018
A
NÀr jag kom till min buss till Bangkok 08:30 fick jag veta att bussen inte lÀngre skulle gÄ. Jag fick ett papper dÀr det stod att jag skulle behöva betala ytterligare 271 baht (utöver den ursprungliga biljettpriset som jag hade betalat pÄ nÀtet) och att detta skulle göra det möjligt för mig att fÄ en buss kl. 09.00. Jag hade inget annat val Àn att betala de extra pengarna och fick ingen förklaring till varför jag skulle betala ytterligare pengar nÀr jag redan hade betalat biljettpriset.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 13 juli 2018
A
LÀmnade den lite senare,AnlÀnde senare...Allt annat Àr okej
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 10 juli 2018
F
Allt var bra. De gav oss frukost. Och luftkonditioneringen var riktigt bra
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 26 juni 2018
C
Resan var bra pÄ det hela taget. Luftkonditioneringen var för kall och inga filtar tillhandahölls. SÀtena var bekvÀma.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 25 juni 2018
B
Operatörerna (namn okÀnt) var supertrevliga och sÄg till att vi (de enda engelsktalande) hela tiden visste var vi befann oss och hur situationen sÄg ut!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 17 juni 2018
N
Personalen var trevlig, men de sa att vi skulle ha Wi-Fi men det hade vi inte. Och filtarna var för smÄ. Allt annat Àr bra. För det pris vi betalade, fantastiskt.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 10 juni 2018
M
BekvÀmt och service med ett leende - allt man kan förvÀnta sig av en resa som denna.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 26 maj 2018
S
Toaletten var en enda röra, det luktade urin hela vÀgen upp till övervÄningen. Den var redan i riktigt dÄligt skick nÀr VI gick ombord!!!!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 21 maj 2018
M
Vi stannade inte för att Àta nÄgot och bussen luktade illa. BekvÀmligheten Àr okej och de ger dig ett lakan, vatten och en liten kaka.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 21 maj 2018
M
Processen för att fÄ vÄra biljetter i utbyte mot 12go-kupongen var enklare Àn vÀntat. Vi gick till kassan och de satt redan dÀr med mitt namn pÄ dem. Bussen avgick 30 minuter senare Àn den planerade avgÄngstiden, men vi förvÀntade oss det efter recensionerna hÀr, sÄ det gjorde inget. Bussen flög förbi, sÀtena var mycket stora och bekvÀma och kunde Àven lutas tillbaka. WiFi fungerade mycket bra hela tiden. Jag var lite orolig för matstoppet eftersom jag Àr vegetarian, men det fanns ett vegetariskt alternativ och det var utsökt! Skulle definitivt ta bussen igen om jag var tvungen att göra det igen. Jag vill dock pÄpeka att dÀr vi satt fanns det inga USB-laddningspunkter, jag vet inte om det var samma sak för andra passagerare eller bara pÄ grund av var vi satt dock.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 15 maj 2018
A
1. Försenad start av resan 2. Toaletten Àr alltid lÄst, spolningen fungerar inte 3. Sent stopp för lunch, ingen vegetarisk mat
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 9 maj 2018
A
1. Resans start Àr försenad utan anledning. 2. Inget alternativ för vegetarisk mat pÄ caféet dÀr bussen stannar för lunch. 3. Mycket sent stopp för lunch. 4. BesÀttningen kan inte ens elementÀr engelska
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 9 maj 2018
N
Fantastisk personal. KÀnde mig trygg lÀngs hela vÀgen. Bussen var sen men det Àr Thailand! LÀderstolar nÄgot obekvÀma för lÄnga strÀckor.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 9 maj 2018
X
Inget benutrymme. Det finns mer plats pÄ planet!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 7 maj 2018
J
Bussen var OK men luftkonditioneringen lÀckte. Den assisterande kvinnan var mycket snÀll och maten vid vÀgstoppet riktigt bra
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 4 maj 2018
L
Bussen 30 m försenad. Mycket rent och sÀtet super bekvÀmt, men wifi fungerade inte. AnstÀllda vÀnliga och talar bara nÄgra engelska.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 26 apr. 2018
E
Bussen var 90 minuter försenad och jag missade nÀstan min anslutning. DÄlig toalett pÄ bussen. Skötaren pratade högt pÄ sin telefon mycket av resan.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 24 apr. 2018
A
Bussen anlÀnde sent och avgick dÀrför ocksÄ sent (ca 30 minuter). Det fanns ett begrÀnsat antal platser i vÀntrummet. Ansvarspersonen var vÀnlig och hjÀlpsam. Filtarna tillhandahölls dock först efter ungefÀr en timme efter avgÄngen. Under en mellanlandning informerades passagerarna inte muntligt om att vi kunde begÀra gratis snacks med hjÀlp av biljettstÀmplarna... (jag Àr utlÀnning sÄ jag förstod inte vad som stod pÄ biljetten). Det var en relativt bekvÀm resa och jag gillade att det finns enskilda platser för ensamresenÀrer. jag uppskattade ocksÄ det fria wifi och uttagen för laddning. Tack sÄ mycket!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 21 apr. 2018
B
Mycket oförskÀmda mÀnniskor, jag hittar bara ett papper i disken dÀr jag skulle Àndra min online-biljett sa :GÄ till busshÄllplats 14 sÄ fÄr du din biljett. SÄ jag gick dit och ingen visste nÄgonting. Det tog mig en timme med hjÀlp av en utlÀnning att fÄ ordning pÄ mina biljetter. Jag kommer aldrig mer att anvÀnda detta företag och jag ska se till att berÀtta om detta för alla jag kÀnner.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 20 apr. 2018
L
SÀtena Àr bekvÀma och stora.Men du förlorar allt benutrymme och blir klÀmd om personen framför sÀtter ner sitt sÀte helt och hÄllet för att sova.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 19 apr. 2018
A
BekvÀmt och rent. Mitt enda klagomÄl Àr att sÀtena kan lutas för lÄngt. Man skulle inte tro att det skulle vara ett problem, men personen framför mig satt ganska mycket i mitt knÀ. Jag kunde inte röra mina ben och var tvungen att be henne att sÀtta upp sitt sÀte lite.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 17 apr. 2018
N
Jag Àlskade min upplevelse i denna nattbuss. Det lÄter dig koppla av över natten. de gav filt ocksÄ. Men under min vÀg till Chiang Mai var skötaren mycket otÄlig och talar inte engelska till utlÀnningar, det gör oss svÄra att förstÄ dem
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 17 apr. 2018
L
Den kvinnliga skötaren var mycket oförskÀmd mot oss, Àven om hon inte kan tala engelska.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 16 apr. 2018
N
20:20 pÄ biljetten men de Àr sena 40 min. Ok buss med billigt pris
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 8 apr. 2018
M
Bussen var ren och superbekvÀm, wifi fungerade fantastiskt
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 8 apr. 2018
C
Jag gillar inte min tid pÄ bussen!!! Först de Àr Àndrade min tid buss och andra jag gjorde kall hela tiden pÄ bussen det var mycket Incinfirtable!!!!! Sista gÄngen för mig buss natt
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 8 apr. 2018
A
BekvÀma sÀten och bra resa. Personalen var vÀnlig förutom den Àldre kvinnan som betedde sig som en militÀrsergeant och ser ut som om hon inte gillar mÀnniskor. Att vara mild bör ge till denna resa 5.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 7 apr. 2018
C
Även om bussen kom sent (eftersom den vik som den skulle köra in i fortfarande anvĂ€ndes) var resten av resan fantastisk! SĂ€tena var bekvĂ€ma och vi fick snacks (tvĂ„ paket kex var och en och en flaska vatten) och en middagstoken. Wifi pĂ„ bussen var riktigt bra! Men som vĂ€ntat var luftkonditioneringen vĂ€ldigt kall, sĂ„ en tröja behövdes definitivt! Den 10 timmar lĂ„nga resan flög förbi!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 7 apr. 2018
H
Resan inleddes med en del trĂ€ngsel eftersom bussen skulle avgĂ„ frĂ„n en annan port. Ganska nĂ€ra den avsedda grinden, men vid Morchit (Mo Chit) blir man lĂ€tt stressad innan man ens har Ă„kt. Bagageutrymmet var alldeles för litet för att bĂ€ra alla vĂ€skor, ryggsĂ€ckar, trolleys och stora paket som thailĂ€ndare ofta tar med sig pĂ„ sina resor. SĂ„ det var för vĂ€sterlĂ€nningarna att ta med sig sina ryggsĂ€ckar pĂ„ bussen. Den sĂ„ kallade Express-tjĂ€nsten erbjuder mindre sĂ€ten med mindre möjlighet att luta sig tillbaka Ă€n VIP-tjĂ€nsten, sĂ„ allt var ganska bökigt. TyvĂ€rr hamnade vi pĂ„ de enda tvĂ„ sĂ€tena som inte heller kunde luta sig tillbaka till minsta lilla vinkel och som inte erbjöd nĂ„got benutrymme alls. UngefĂ€r som pĂ„ ett billigt flyg men pĂ„ en 13 timmars bussresa. Klockan 2 pĂ„ natten vĂ€cktes alla för en toalettpaus och lite mat. Ännu mer olyckligt var det att inte veta att man behöver sin biljett för att fĂ„ gratis mat. NĂ€r vi insĂ„g att bussen redan gĂ„tt (förmodligen för att tanka). Vi frĂ„gade artigt om vi kanske kunde byta stol med tvĂ„ barn framför oss som var sĂ„ smĂ„ att deras fötter inte ens gick över sĂ€tet. Guiden skrattade bara Ă„t oss och familjen pĂ„ fyra personer framför oss bytte faktiskt plats. Men bara mitt emellan familjen, sĂ„ nu delade ett barn och en förĂ€lder pĂ„ en rad ;) Lite ömma anlĂ€nde vi till Chiang Mai (sent förstĂ„s). Men vi kom i alla fall fram pĂ„ ett sĂ€kert sĂ€tt. Chauffören verkade inte ha brĂ„ttom sĂ„ sjĂ€lva resan var okej med asiatiska mĂ„tt mĂ€tt. Med det sagt var servicen och kommunikationen fruktansvĂ€rt dĂ„lig.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 6 apr. 2018
A
SÀtena Àr mycket bekvÀma, bussen var inte för kall, och de gav oss en orm, en flaska vatten och en filt. Och det bÀsta Àr att jag kan ladda min mobiltelefon pÄ bussen :)
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 30 mars 2018
Z
En mycket bekvÀm och sÀker resa. Bussen var ren och de kom i god tid. Perfekt.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 27 mars 2018
R
Det ingick ingen mÄltid, men i övrigt var det en bra buss och bra service!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 22 mars 2018
M
Lite svÄrt för engelsktalande men Äkturen var fantastisk och snacks var ett plus!
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 20 mars 2018
A
Bussen Àr bra, sÀtena Àr bekvÀma. Men de fortsatte att slÄ pÄ det övre ljuset till 1 pÄ morgonen eller lÀngre
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 19 mars 2018
K
SÄ glada att vi bestÀmde oss för att ta bussen istÀllet för sovtÄget. Det Àr verkligen en bra affÀr för det pris du betalar. VÄr buss var inte full sÄ vi hade gott om utrymme att sprida ut och sova. SÀtena Àr bekvÀma och lutar sig ganska lÄngt tillbaka. Gratis filt, vatten, mellanmÄl och en mÄltid tillhandahÄlls. Personalen var vÀnlig. Kom till Chiang Mai sÄ mycket tidigare Àn förvÀntat, Àven om bussen var lite sen i Bangkok! Skulle absolut Äka igen.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 12 mars 2018
N
Bussen Àr riktigt bekvÀm men AC:n Àr helt galen. Det var iskallt.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 12 mars 2018
J
Bussen anlÀnde 30 minuter för tidigt. Du fÄr en flaska vatten, ett mellanmÄl och en filt. Du kan sÀnka sÀtet sÄ att det Àr möjligt att sova ganska bekvÀmt. Skulle göra det igen
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 9 mars 2018
V
Bra buss. BekvÀma sÀten. Wi-Fi och eluttag fungerade. Vi kom dit en halvtimme för tidigt. Till och med lunch ingick i biljettpriset.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 8 mars 2018
T
SÀtena Àr bekvÀma, men tyvÀrr inte benutrymmet. Det Àr vÀrre Àn hos Ryanair. Man mÄste sitta med benen isÀr hela tiden.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 6 mars 2018
D
Eluttagen fungerade inte. Det var inget att andas med.
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 1 mars 2018
S
Det var en fantastisk resa till Chiang Mai. Trevlig personal, god mat, snabb och sÀker ankomst. rekommenderas starkt ;-)
Denna recension har översatts automatiskt
Buss Express, Diamond Tour (àč€àžžàžŠàžŁàžȘàžžàžŁàžŽàžąàž™àž—àž±àž§àžŁàčŒ), 26 feb. 2018
3.9
174 kundomdömen
5
36%
4
33%
3
17%
2
14%
1
0%
86.2% av 174 kan antas vara nöjda med Diamond Tour eftersom de lÀmnat ett gott omdöme, eller avstÄtt frÄn att lÀmna nÄgot.